دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» برگزار می‌شود

 • نویسنده : کاوش میرآقاسی
 • موضوع : سینما

منصور جهانی ـ دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» در شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق برگزار می‌شود و آخرین فرصت ارسال آثار ۱۱ خرداد ماه سال‌جاری (۱ ژوئن ۲۰۱۷) می‌باشد.
کمپانی سینمایی «مستی فیلم» با همکاری استانداری سلیمانیه و دانشگاه این شهر، دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» Slemani با نمایش آثار کارگردانان کشور مختلف جهان شامل تولیدات سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ در دو بخش رقابتی «سینمای جهان» (بین‌الملل) شامل؛ آثار بلند سینمایی و کوتاه و بخش رقابتی «سینمای کُردی» (ملی) شامل؛ آثار بلند سینمایی، کوتاه و مستند از روزهای ۹ تا ۱۵ مهرماه امسال (۱ تا ۷ اکتبر ۲۰۱۷) در سالن‌های دانشگاه شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق برگزار می‌کند و آخرین فرصت ارسال آثار، روز ۱۱ خرداد ماه سال‌جاری (۱ ژوئن ۲۰۱۷) می‌باشد.
اعلام رسمی برگزاری دومین جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»؛ در نشستی خبری با حضور «ملا بختیار» مسئول بخش حمایتی این جشنواره و از شخصیتهای برجسته سیاسی اقلیم کُردستان، «فواد جلال» مدیر جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» و رئیس کمپانی سینمایی «مستی فیلم»، «دانر عمر» مدیر هنری جشنواره، «عبدلی حمه جوان» و خانم «گزیزه عمر» از هنرمندان سرشناس اقلیم کُردستان در شهر سلیمانیه برگزار شد.
در ابتدای این نشست خبری «ملا بختیار» مسئول بخش حمایتی دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» گفت: همچنان‌که در نخستین دوره این جشنواره قول داده بودیم که این راه را ادامه دهیم؛ امروز نخستین گام‌های فعالیت و آماده‌سازی برای برگزاری دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» در شهر سلیمانیه پایتخت فرهنگ و هنر اقلیم کُردستان آغاز شد و دوستان عزیز ما در کمپانی سینمایی «مستی فیلم» نیز قبول زحمت می‌کنند و در امسال نیز از هیچ کوششی برای برگزاری این جشنواره دریغ نخواهند کرد و تا این لحظه نیز با تلاش‌های خود، گام‌های مؤثری را برداشته‌اند.
وی همچنین گفت: امیدوارم این دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» و همچنین سومین دوره و دوره‌های آتی آن نیز به طور کلی برای ملت کُرد و علی‌الخصوص برای مردم شهر سلیمانیه مایه افتخار و مباهات باشد؛ شهر سلیمانیه از آن دست شهرهایی است که پتانسیل بسیار زیادی در آن نهفته است و به طور مداوم خود را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهد و یکی از خصوصیات بسیار زیبای شهرهای زنده این است که نقد در آن زنده باشد و نقدپذیربودن نیز برای بهبود نواقص، خیلی از خود نقد حائز اهمیت‌تر است.
این شخصیت برجسته سیاسی اقلیم کُردستان در ادامه اظهار داشت: امیدواریم که شهر سلیمانیه، خلاقیت و استعداد فیلمسازان جهان و آثارشان را در آغوش گرم خود بگیرد؛ که این برای آینده سینما و صنعت فیلمسازی در اقلیم کردستان خیلی مهم است و ما بی‌صبرانه منتظر این لحظه باشکوه هنری خواهیم بود، چون سلیمانیه یکی از شهرهایی است که لیاقت و شایستگی برگزاری چنین رویدادها و لحظات ناب هنری را در خود دارد و مردم این شهر، همیشه از سمینارها و کنفرانس‌های علمی، فکری، فلسفی و همچنین رویدادهای فرهنگی، هنری، ادبی و … استقبال کرده‌اند.
در بخش دیگری از این نشست خبری، «فواد جلال» مدیر دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» و رئیس کمپانی سینمایی «مستی فیلم» نیز گفت: سال گذشته نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» در چهار روز برگزار شد و امسال روزهای برگزاری آن را به ۷ روز افزایش داده‌ایم که در روزهای ۱ تا ۷ اکتبر ۲۰۱۷ در سالن‌های دانشگاه شهر سلیمانیه در اقلیم کُردستان برگزار خواهد شد.
وی افزود: سال گذشته این جشنواره با همکاری تعدادی از شرکت‌های بخش خصوصی و شخصیت‌های برجسته سلیمانیه برگزار شد که دوباره در دومین دوره نیز با همت عالی خود ما را همراهی خواهند کرد.
از طرف برگزارکنند¬گان دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» از تمامی کارگردانان سراسر جهان درخواست شده است که آثارشان را اعم از فیلم‌¬های سینمایی، مستند، انیمیشن و کوتاه با زیرنویس انگلیسی، برای انتخاب احتمالی در برنامه جشنواره ، تا تاریخ ۱۱ خرداد ماه سال‌جاری (۱ جون ۲۰۱۷) به دبیرخانه این جشنواره در شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق ارسال کنند.

از طرف اعضای هیئت داوران این جشنواره، ۱۴ جایزه «بلوط زرین» و جایزه نقدی که شامل بخش رقابتی فیلم‌های بلند «سینمای جهان» و «سینمای کُردی» است؛ به بهترین فیلم بین‌الملل، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه، بهترین فیلمبرداری، بهترین فیلم کوتاه بین‌الملل، جایزه ویژه هیئت داوران و جایزه تماشاگران به برگزیدگان اهدا خواهد شد و در بخش رقابتی فیلم‌های کوتاه «سینمای جهان» و «سینمای کُردی» نیز جوایز بهترین فیلم ملی، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه، بهترین فیلم مستند، جایزه تماشاگران، بهترین فیلم کوتاه ملی و جایزه ویژه هیئت داوران به برندگان اهدا خواهد شد و همچنین جایزه ویژه کمپانی سینمایی «مستی فیلم» به بهترین فیلمنامه تقدیم خواهد شد و با تهیه‌کنندگی این شرکت سینمایی، این پروژه در سال آینده به فیلم سینمایی تبدیل خواهد شد.
در این دوره از جشنواره و در سالهای آینده آن نیز، جایزه «طاها کریمی» فیلمساز فقید ایرانی که روز ۸ خرداد ۱۳۹۲ بر اثر سانحه تصادف رانندگی در شهر سلیمانیه درگذشت؛ توسط خانواده آن مرحوم به بهترین فیلم و یا سینماگر موفق اهدا خواهد شد.
سال گذشته «تورج اصلانی» فیلمبردار بین‌المللی سینمای ایران، به عنوان اعضای هیئت داوران بخش رقابتی فیلم‌های بلند «سینمای جهان» و «سینمای کُردی» این رویداد سینمایی حضور داشت و در کنار دیگر داوران از کشورهای مختلف، تندیس «بلوط زرین» این جشنواره را به برگزیدگان اهدا ‌کرد.
در بخش رقابتی فیلم‌های بلند این جشنواره، تندیس «بلوط زرین» بخش «سینمای جهان» ویژه هیئت داوران به فیلم سینمایی «خاطرات اسب سیاه» (بیره‌وه‌رییه‌کانی ئه‌سپه ره‌ش) به کارگردانی «شهرام علیدی» اهدا شد.
در این بخش همچنین دیپلم افتخار بهترین مدیر فیمبرداری به «امین جعفری» برای فیلمبرداری فیلم سینمایی «طبل» به کارگردانی «کیوان کریمی» اهدا شد و دیپلم افتخار بخش «سینمای کُردی» ویژه هیئت داوران جشنواره نیز به فیلم سینمایی «بدرود آنالوگ» (مالئاوا ئانالوگ) به کارگردانی «هیوا امین‌نژاد» تقدیم شد.
در بخش رقابتی فیلم‌های کوتاه نیز تندیس «بلوط زرین» بهترین کارگردانی بخش «سینمای جهان» به «کمال پرناک» برای کارگردانی فیلم کوتاه «هستی»، تندیس «بلوط زرین» ویژه هیئت داوران بخش «سینمای کُردی» به «سالم صلواتی» کارگردان فیلم کوتاه «آینه‌های پریده رنگ» و همچنین تندیس «بلوط زرین» بهترین فیلم این بخش به فیلم کوتاه «خانه سفید» به کارگردانی «ارسطو مفاخری» اهدا شد.
نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» با نمایش ۵۰ فیلم سینمایی و کوتاه داستانی از کارگردانان ۱۰۵ کشور جهان و برپایی گارگاه‌های تخصصی سینمایی و چندین نشست آکادمیک در روزهای ۱۰ تا ۱۳ مهرماه ۱۳۹۵ (۱ تا ۴ اکتبر ۲۰۱۶) در سالن‌های دانشگاه شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق برگزار شد.

برای اطلاع بیشتر:
https://festhome.com/f/1975
https://filmfreeway.com/festival/SlemaniInternationalFilmFestival

مدیریت روابط عمومی دومین جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه».

2 نظر در : "دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» برگزار می‌شود"

 1. Atheadyped گفت:

  Pression arterielle est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
  https://www.cialispascherfr24.com/generique-cialis-en-france/

 2. Atheadyped گفت:

  Poids est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre coeur bat, il pompe le sang par de vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
  https://www.cialispascherfr24.com/cialis-generique-allemagne/

دیدگاه مورد نظر خود را ارسال نمایید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *