پیام ملکوتی: «با گروه های موسیقی خیابانی که خارج از عرف کار میکنند برخورد میکنم»

از گروه های موسیقی خیابانی چه میدانید؟

هدف این گروه ها چیست؟

تیم خبرنگاری پژواک(مریم زاهدی، سارا یوسفی، مهسا امیدی) این سری به سراغ اولین گروه موسقی خیابانی مجوز دار رفته اند و مصاحبه ای گرم و خواندنی با گروه زرد یواش انجام داده اند.

از شما علاقه مندان دعوت میکنیم تا با ما همراه شوید.

اولین گروه موسیقی خیابانی ایران (زرد یواش)

آقای پدرام ملکوتی ، تقریبا تمام مخاطبین و طرفداران شما میدونند که زرد یواش از کجا اومده ولی من دوباره میخوام از شما بپرسم چرا زرد یواش؟

راستش منو پیام دوست داشتیم تمام ایران را بگردیم و آهنگ بخونیم. من یک فولکس واگن زرد دیده بودم که یواش راه میرفت و میخواستیم بخریمش و کارمون رو از تهران به سرتاسر ایران ببریم و کل ایران رو فرهنگ سازی کنیم و در این راستا به معرفی بانک پلاکت خون کشور که درحال خالی شدن است و زباله نریختن و اعتیاد و عوارض اعتیاد اطلاع رسانی کنیم که به لطف خداوند موفق شدیم و اولین گروه خیابانی ایران هستیم که به صورت منسجم در شهرهای مختلف اجرا کرده ایم که ویدیوها و تصاویرش در سایت آپارات و پیج های اینستاگرام و فیسبوک زرد یواش موجود است. البته موفق به گرفتن فولکس زرد نشدیم و از آن واگن فقط نامش باقی ماند.

می خواهم در مورد زرد یواش و اینکه اصلا و چطور به گروه خیابانی تبدیل شد و هدفش چه بود بیشتر بدانم؟

حرکتی که ما کردیم یک انفجار در ایران و جهان بود که هدف و اندیشه اش ایجاد آرامش و کمک به هم نوع بود.

پیام از سال ۸۱ شروع به تک نوازی گیتار در خیابان ها کرد و در این راه یکبار گیتارش در سال ۸۳ شکسته شد. چون نمیدونست اون روز یک روز وفات است و دلیلش اعتیادی بود که پیام درگیرش بود و حالا به لطف خداوند پاک شده و الگوی خیلی ها برای پاک زیستن شده.

IMG_6468

اجرا در سالن هم داشته اید؟

بله ما خیلی اجراها داشته ایم مثلا برای بیماران سندروم داون ، جمعیت امام علی، بیماران سرطانی، کودکان کار و خیابان و فرهنگسرای فدک و….

ما به مسایل مالی خیلی اهمیت نمیدهیم و مهمترین چیز ایجاد آرامش، دوستی ها و آبادانی ایران به کمک اطلاع رسانی بین اجراهامون برای آبادانی ایران است.

ما در بیشتر شهرها مثل مشهد، شیراز، کرمان، یزد، اصفهان و رامسر اجرا کردیم اما بزرگترین اجرای خیابانی ما بزرگترین اجرای خیابانی ما در شهر رشت بود با جمعیتی بالغ بر ۱۲۰۰ نفر که به مناسبت که به مناسبت مبعث حضرت رسول در پارک شهر رشت انجام شد و این انفجار موسیقی خیابانی ایران بود که به لطف خدا و حمایت مردم شهر رشت انجام شد.

آقای پیام ملکوتی هدف موسیقی خیابانی چیست و وظیفه هنر و هنرمند چیست؟

پدیده موسیقی خیابانی پدیده ای است همانند تاتر خیابانی که متاسفانه هنوز تعریف درستی برایش ایجاد نشده و امیدوارم که با پی گیری های جناب دکتر پیروز ارجمند و تلاش های زرد یواش و یاری دوستان و گروه هایی که مسیر درست را در خیابان طی میکنند به نقطه خوبی برسیم و موسیقی خیابانی هم در وزارت ارشاد و قوانین جمهوری اسلامی تعریف درستی برایش ایجاد شود تا عزیزانی که این راه را طی میکنند بدون مشکل و دقدقه به فعالیت خودشون مثل دیگر هنرمندان بپردازند، و وطیفه هنر و هنرمندان مخصوصا پیشکسوتان ایجاد انگیزه، عشف و یاری رساندن به کسانی است که در پی رسیدن به هنر و فعالیت هنری میباشند اینجا جا داره از آقای مجید صالحی هنرمند محبوب کشورمون تشکر کنم برای یاری سبزشان….

و حرف دیگرم این است که گروه هایی وجود دارند مثل «آمانژ، پرانتز بند، زیگ بند ، پن لایف» که همانند ما در مسیر درست حرکت میکنند اما گروه هایی هم هستند که در اینجا نامشان را نمیبرم، با فعالیت غیر اصولی و اخلاقیشون اذهان عمومی و مسئولین را نسبت به تلاش های خالصانه ما مسموم میکنند.

امیدوارم به زودی فضایی در ارشاد ایجاد شود تا ماهم صنفی داشته باشیم و تفکیکی درست نسبت به فعالیت موسیقی خیابانی در ایران اتفاق بیوفتد تا هر ارگان و هر روزنامه و سایتی تمام گروه های خیابانی را به هم نسبت ندهند و همه را از یک چشم نبینند. من همیشه حرف هایم را روشن و شفاف زده ام و در اینجا به گروه هایی که خلاف جهت و عرف حرکت میکنند هشدار میدهم که چه آگاهانه و چه نا آگاهانه دیگر گروه ها را زیر سوال میبرند به شدت برخورد میکنم.

IMG-20150603-WA0039

شما بعد آلبوم هم در خیابان ادامه میدهید؟

قطعا اگر جایی و یا شرایطش باشد چرا که نه، ما همین الانش هم جرات اطلاع رسانی نداریم چون به شدت شلوغ میشه و مجبوریم بعد از آلبوم  به احتمال زیاد فقط اجرای استیج داشته باشیم.

تاحالا وزارت ارشاد یا وزارت اطلاعات برایتان مشکلی بوجود نیاورده است؟

نه خداروشکر تا حالا مشکل خاصی نداشته ایم چون هدف و تمام تلاشمون ایجاد آرامش، اطلاع رسانی بوده و خیلی فاکتورها رو رعایت کرده ایم

ومن تشکرمخصوصی میکنم در ابتدا از مسئولینی که مارا در این مسیر یاری داده اند و تشکر می کنم از سرکار خانم شادی یغمایی که مارا به سرکار خانم زهرا همتی معرفی کردند و ایشون به همراه پسرشان آقای احسان میرضیایی که مسئولین موسسه فرهنگی و هنری فروغ فلق میباشند اسپانسری مارا به عهده گرفتند و در این مسیر مارا یاری میکنند.

و به زودی اولین آلبوم رسمی و مجوز دار زرد یواش وارد بازار می شود / در انتها دستبوس کسانی هستم که در ایران فعالیت می کنند و تشکر ویژه میکنم از مردم خوبمون که هر هنرمندی مخصوصا زرد یواش هرچه دارد از عشق ، توجه و حمایت مردم دارد به امید ساختن ایرانی آباد تر در کنا هم دیگر / آمین

سبز ( تازه، سلامت و سرزنده مثل طبیعت ) باشید و آگاه (شکر گزار، بخشنده و یاری رسان ) 

یک نظر در : "پیام ملکوتی: «با گروه های موسیقی خیابانی که خارج از عرف کار میکنند برخورد میکنم»"

  1. اعظم گفت:

    زرد یواش

    با بودنِ سبز و تلاش زیباتون قدمهای بزرگی برای موسیقی خیابانی ایران برداشتین 

    بهترین تبریک ها و آرزوی موفقیت های روزافزون

دیدگاه مورد نظر خود را ارسال نمایید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *