مهرداد معافی: کنسرت های امروز خواننده ها شبیه به کنسرت های دیروز فرزاد فرزین است!

  • نویسنده : کاوش میرآقاسی
  • موضوع : پاپ , مصاحبه

فرزادفرزین همیشه یک قدم از خواننده های دیگر جلوتر است!

عرفان نور افکن عزیز، خبرنگار ویژه وبسایت پژواک موزیک این بار سراغ نوازنده خوب و حرفه ای گیتار الکتریک کشور عزیزمان رفت و سوالاتی جنجالی، مهم و حتی شخصی تر از سوالاتی که تابحال از مهرداد معافی عزیز شده بود، کرد. در ادامه شما علاقه مندان را دعوت میکنیم تا این مصاحبه زیبا را مطالعه نمایید.

 

پژواک موزیک-عرفان نورافکن:

عرفان: با عرض سلام خدمت شما ممنون از این که وقت گرانبهایتان را در اختیار ما گذاشتید.

مهرداد معافی: سلام به شما و هواداران عزیز.

عرفان: مهرداد عزیز شما از ۱۵سالگی به صورت حرفه ای کار با گیتار را شروع کردی و ۳سال بعد برای اولین بار به روی استیج رفتی. در مورد اولین خواننده ای که باهاش کار کردید یه توضیحی بدید:

مهرداد معافی: بله من در ۱۸سالگی با محسن افشار آشنا شدم و بواسطه ی ایشون با دوستانی مثل(ایرج همدمی، سعید حسن زاده)آشنا شدم و اولین کارم را با علیرضا شهاب شروع کردم.

عرفان: در زمینه ی خوانندگی هم کار هایی را انجام دادید و یکی از قطعاتتون هم به نام عاشقی همینه را سعید عرب بازخوانی کردند. توی یک مصاحبه ای که قبلا داشتید گفتید به ۵۰% هدفتون رسیدید و ۵۰% باقی مانده برمیگرده به آلبومی که قراره سال ۹۳منتشر کنید. اما برخی خبرگزاری ها گفتند که شما در سال ۹۳تنها یک تک آهنگ به گوش مخاطبان میرسونید.

سوالی که هواداران داشتند این بود که در سال ۹۳ صدایی که قراره از مهرداد معافی بشنویم در قالب آلبوم هست یا تک آهنگ؟؟

مهرداد معافی: به دلیل وجود خواننده های زیادی که در کشور عزیزمون هستند، در وهله ی اول باید سعی کنم به صورت تک آهنگ چندتا کار منتشر کنم که فکر میکنم که دوتا از کارها آماده باشه اما خب میکس و مستر نشده. امسال قصد داشتم کارهای بزرگتری بکنم که خب بخاطر حجم بالای کاری که دارم از جمله اجراهای کنسرت با فرزاد عزیز و داشتن هنر جوهای زیاد در هفته هنوز به آن عرصه از کار نرسیدم که هر دو کار را به پایان برسانم و پخش کنم چون همیشه گفتم که خواننده وقتی موفق است که با کارهایش یا سبک آهنگایش بتواند قشری از جامعه را جذب خودش کند چه از طریق شعر چه از طریق ملودی چه سبک صداش!

یکی از دلایلی که کارم را پخش نکردم شاید این موضوع باشد که دوست دارم که مهرداد معافی باشم و برای خودم و هنرم که برایش زحمت کشیده ام در دل مردم جایی باز کنم.

عرفان: سال ۸۴ با احسان خواجه امیری شروع به همکاری کردید و ظرف یک مدت کوتاهی این همکاری به پایان رسید. علت این قطع همکاری چه بود؟

مهرداد معافی: علت این قطع همکاری خیلی چیزها میتونه باشه ولی اصلی ترین دلیل این موضوع میتونه عدم همکاری محسن افشار عزیز سرپرست ارکستر آن زمان ما باشد. به هر حال منم جزئی از ان گروه بودم و در آن گروه ساز میزدم و اگر تصمیمی گرفته میشد من هم تابع آن بودم.

عرفان: بعد از قطع همکاری شما با احسان خواجه امیری، شما با معرفی بهنام حکیم که یکی از نوازندگان خوب کشورمون هستند وارد گروه (شوک) شدید. تو این ۵،۶ سالی که شما نوازنده گروه شوک هستید نوازنده های زیادی از این گروه جدا شدند. مثل برادران خسروی. ولی از گروه شوک تنها شما و احمد امین پور باقی موندید. دلیل این اتفاقات چی هست؟

مهرداد معافی: من راجب اضافه شدن یا جدا شدن اعضای گروه هیچ وقت تاثیرگزار نبودم، نیستم و نخواهم بود. ، من به لطف خداوند و به لطف دوست خوبم بهنام حکیم وارد گروه فرزاد شدم، استاد بهنام حکیم همواره یکی از بهترین دوستای من در طول زندگی موسیقیاییم بودند و در آن زمان من به همراه بهنام حکیم، یاشار خسروی ، احسان نی زن ،علی قاسمی، مهران فرشباف، در کنار امیر علیزاده عزیز و پدرام کشتکار دوست داشتنی ارکستر شوک را تشکیل دادیم و شروع به کار کردیم. امیر و پدرام عزیز رهبر و سرپرست گروه بودند، و از همان زمان هم نوازندگان زیادی از گروه جدا شدند و به گروه پیوستند و برای مثال بعد از چند کنسرت پدرام و امیر از گروه جدا شدند و جای خودشان را به دوست عزیزم استاد عباس لطیفی دادند، و در همان زمان ما دچار اولین تغییرات شدیم. در آن زمان من ، یاشار، احمد امین پور و احسان نی زن در کنار فرزاد بودیم و همه جدا شدند.(و ایلیار خسروی در یک مقطع زمانی ای در کنار ما درامز میزد که البته هنگامی که عباس لطیفی رهبر  ارکستر ما شد، پیمان لطیفی نوازنده ی حرفه ای برادر کوچک  عباس عزیز نوازنده جدید درامز گروه شوک شد.)

اما فقط در مورد ایلیار و یاشار خسروی میتونم بگم که ما همیشه باید بدونیم وقتی نوازنده و یا خواننده حرفه ای هستیم میتونیم حرفه ای تصمیم بگیریم و حرفه ای تر زندگی کنیم.

جدا شدن از یک گروه یا پیوستن به یک گروه جدید به هیچ عنوان تأثیر گذار در دوستی نوازنده و خواننده نیست. دو نفر میتوانند همکار نباشند ولی می توانند دوست باشند.

Share2015-02-09-98ef2b73254fc59453d77762e846175aead7dc931c75da5e4a62d178412dd3b8-Picture

عرفان:  شما قبلاً تو یکی از مصاحبه ها بعد از جدایی برادران خسروی گفتید که تغییرات مثبت بوده، یعنی افرادی که جایگزین شدند کارشون بهتر بوده؟

مهرداد معافی: من در سطحی نیستم که بخوام در مورد نوازندگی دوستان حرفه ای خودم صحبت کنم اما این رو بگم که من به شخصه دوسال در کنار برادران خسروی رشد کردم. یاشار و ایلیارخسروی بی شک یکی از بهترین نوازنده های این مرز و بوم هستند. و بنده شخصا و قلبا از لحاظ شخصیت و نوازندگی این دو برادر را بسیار زیاد دوست دارم اما این بدین معنی نیست که ما نوازنده های حرفه ای دیگری نداریم.

در آن زمان که خسروی ها جدا شدند گروه ما دچارشوک وچالش جدیدی از لحاظ موسیقیایی شد. همه ی ما انسان ها خوب میدانیم که هر گلی رنگ و بوی خودش را دارد. ممکن است که در آن لحظات کسی نتوانست جای یاشار عزیز را پر کند ولی دوستانی که وارد گروه شدند  کار خودشان را به خوبی انجام دادند هر رهبر ارکستری سلیقه ی خاص خودش را دارد تا اینکه بعد از کذشت مدتی و با وارد شدن امیر میلاد نیکزاد عزیز به عنوان رهبر ارکستر و با پیوستن آرین قیطاسی نوازنده ی حرفه ای ساز OBOA و ساکسوفون تمام مشکلات ما در حیطه نوازنده ساکسوفون بر طرف شد. بعد از گذشت شش سال خوشحال ازین هستم که امروز در کنار یک رهبر ارکستر حرفه ای ، خوش اخلاق و با شخصیت به نام استاد مهران خلیلی به همکاری خودم در کنار فرزاد فرزین ادامه میدم. به هر حال امروز هم شاهد جدا شدن برخی از نوازندگان حرفه ای از گروه هستیم مثل آرین قیطاسی، آرمن و آرین کشیشی و بهادر خانزاده . اما خوشحالم در کنار نوازندگان حرفه ای دیگر این مسیر پر از فراز و نشیب را ادامه میدهیم به هر حال کار حرفه ای این مشکلات را در بر میگیره ولی یکی از خوبی هایش اینه که آدم با دوست های جدید آشنا میشه.

همیشه یادمون باشد که اختلافاتی هست و بوجود میاد اما  از سمت حرف های مردم و شایعات است. مردم بیش از حد معمول باعث تشنج میشوند. پس برای کنترل کردن یک سری مسائل باید اطمینان بدیم که اتفاق خاصی نیفتاده و همه چی در ارامش به سر میبره و همینطور هم بوده است.

Share2015-02-09-28b42f6467039e4b7c5d2a189c2003d71eb1e75d422d86d17f54fa708417ebe7-Picture

عرفان: مردم میگن فرزاد مغروره ولی شما میگید فرزاد خاصه! چرا؟

مهرداد معافی: به وضوح مشخصه که فرزاد فکرش خاصه، ساده فکر نمیکنه. اولین خواننده ای که فقط نیومد رو استیج بخونه و بعد از اتمام کنسرتش خداحافظی کنه فرزاد بوده. در تمام کنسرتهاش شروع و پایان متفاوت دیدیم حتی با امکانات محدود در کنسرتهایش از ایده های نو و از فکر حرفه ای و سبک متفاوت استفاده کرد .

یادم نمیرود همه ی خواننده های عزیز کشورمون خیلی قاطعانه مخالف این موضوع بودند که کنسرت ها طراحی صحنه و یا کارگردانی صحنه داشته باشد.و به نحوی نا رضایتی خودشون را نشون میداند. ولی امروزه همه ی ما میبینیم که در خواست خواننده ها از کارگردانان کنسرت از جمله دوست مهربان و دوست داشتنی من کیوان ملک مطیعی عزیز بسیار زیاد شده و به هر شکل  این اتفاق در کنسرت های امروزه در حال رخ دادن است. و من میتونم بگم که حتی کسانی که مخالف فرزاد بودند الان در حال حاضر از فرزاد تقلید میکنند شاید تقلید هم اسم زیبایی برایش نباشد اما به جرات میگویم کنسرت ها و موسیقی ایران مدیون همین خاص بودن فرزاد فرزین هستند. پس بهتر است.

فرزاد حتی نوع میکروفون دست گرفتنش،لباس پوششیدنش، نوع راه رفتنش و نوع ایستادنش روی استیج خاصه، نطر همه محترمه ولی نظر من اینه که فرزاد خاصه. فرزاد روی استیج حتی برای نوازنده هاش هم طراحی خاص داره.

Share2015-02-09-0c62de70ba75df234c0bf8cc86594b3b69182173ac8502bfbd2c0658edbaf83b-Picture

عرفان: شما علاوه بر هنر نوازندگی، هنرجوهای زیادی  هم دارید.  ودر کنار نوازندگی در کنسرت به تعلیم موسیقی هم میپردازید.هدف از تعلیم چیه؟

مهرداد معافی: یکی از قشنگترین حس های دنیا حس تعلیم و حس معلم بودنه. چه ساز گیتار چه تعلیم آواز. من عاشق درس دادنم. و عاشق این هستم که میبینم  روز به روز هنر جوهام پیشرفت میکنند و هیچ لذتی بالاتر از این نمیبینم یه روزی هنر جوهام ساز دستشون میگیرن و همراه با نواختنشون میتوانند بخونند. وقتی معلم میشی زیبا ترین حس دنیارو در دنیای خودت رقم میزنی.و با اینکه بسیار سختی هارا تحمل میکنیم و کسی که کلامی از موسیقی نمیداند و شاید یک روز جزو بهترین های موسیقی باشد یا بشود باز هم برای آینده اش تلاش میکنی و هر سختی ای را به دوش میکشی که شاید هنر جویت روزی بهتر و بالاتر از تو باشد.حالا که لطف خداوند شامل حالم شده و هنری که خود خداوند به من هدیه داده  می تونم تعلیم بدم، در کارم کم نمیذارم و از این که هنرجوهای زیادی دارم که از من راضی و از پیشرفت خودشون راضی ترند به درگاه خداوند شکر گذارم  به یکی از بزرگترین آرزوهام میرسم چرا که خودم  هیچ وقت معلم  دلسوز و مهربونی نداشتم و همواره روی پای خودم ایستادم تا به این مقطع از زندگیم رسیدم من برای سرگرمی نیست که تدریس میکنم بلکه یک موهبت الهی است و تا روزی که زنده ام به این کارم ادامه میدم و به خودم و کاری که میکنم افتخار می کنم.

من عاشق اون لحظه ام که میبینم هنرجوهای عزیزم به زیبایی مینوازند و یا به زیبایی آواز می خوانند.

عرفان: یعنی هدفتون اینه که بعد از این که شاگرد ها به جایی رسیدن بگند که شاگرد مهرداد معافی بودند؟

مهرداد معافی: نه نه نه !!!!!! اصلاًً!!!!!!! من بخاطر اسم این کار را نمیکنم. من عاشق اینم که هنرجوهایی داشته باشم که در آینده به جایی برسند حالا اسمی هم از من نبرند هم اصلا مهم نیست برام.اما همین که پیش خدای خودشون شاید مرا دعا کنند و من هم برای موفقیت آنها تمام تلاشم را میکنم.

wp_ss_20150109_0005

عرفان: Mootif band و ELIOT Band چی شد؟؟

مهرداد معافی: خنده……😀 کاملاً متلاشی شد.

من ۲،۳ سال پیش با دوستان خوبم(علی زارع، مجید برومند ، مازیار احمدپور و مهدی انصاری) تصمیم گرفتیم یه آلبومی را منتشر کنیم. خیلی خوب شروع کردیم ولی متأسفانه….. نمیدونم شاید من حرفه ای فکر نمیکنم یا دوستان دیگه….

شما وقتی میخوای کار گروهی انجام بدی باید فکر حرفه ای  گروهی هم  داشته باشی ، باید جمع گروهی داشته باشی. وقتی هیچکدوم از این کارها اتفاق نمیافته فقط یک نفر همه ی فکرش بذاره  برای این گروه ، اونوقت همه میگن همه کارها رو مهرداد داره میکنه پس ما چی؟

بعد از یک سال و اندی هم تصمیم گرفتم که با مازیار احمد پور هم این کار را انجام بدم اما متأسفانه بازهم به نتیجه نرسیدیم. و در نهایت تصمیم گرفتم که کلا فکر کار گروهی کردن را از سرم بیرون کنم و خودم به تنهایی به کارم ادامه دهم حداقل کاری که دوست دارم انجام میدهم و خروجی اش هرچی که از شخص خود مهرداد معافی است.

عرفان: اگر موافق باشید اسم چندتا از خواننده ها را ببرم و شما توی چند کلمه توصیفشون کنید.

مازیار فلاحی= مرد احساس

محسن یگانه= رقیب فرزاد

بابک جهانبخش= مرد دوست داشتنی

سیروان خسروی= خلاق

بنیامین بهادری= نطرندارم

مرتضی پاشایی= اسم مرتضی که میاد دلم میگیره حالم بد میشه!

علی لهراسبی= دلنوازان

احسان خواجه امیری= مرد تیتراژهای خوب

فرزاد فرزین= رفیق- بهترین خاص ترین

عرفان: و آخرین سوالی که دارم ، سوال که نه یه تقاضای کوچیک دارم. یک خبری که تابحال جایی انتشار نیافته را اگر دوست دارید بفرمایید تا طرفداراتون با خبر بشوند.

مهرداد معافی: به امید خدا یک کار از خودم پخش میکنم و بزرگترین دغدغه ای که دارم این است که نظر دوستان چیست، و یک کار هم برای عید به عنوان عیدی به مردم کشور عزیزمون منتشر میکنم.

عرفان: پس ما این قول را از شما بگیریم که قبل از عید ما یک کار را از شما میشنویم؟

مهرداد معافی: بله حتماً.

عرفان: مرسی که وقتتون را به ما دادید. از طرف خودم و تمامی بچه های سایت پژواک از شما بابت این گفت وگو تشکر میکنم.

مهرداد معافی: ممنون- تشکر میکنم از شما و کاوش میرآقاسی عزیز که همواره دوستش دارم و امیدوارم همیشه و همه جا موفق باشد و باشید. و در نهایت هم از تمام طرفداران فرزاد عزیز و دوستان خودم مرا مورد لطف خود قرار میدهند کمال تشکر را دارم.

مهرداد معافی- عرفان نورافکن

دیدگاه مورد نظر خود را ارسال نمایید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *